Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna www.SKOROGOSZCZ.fora.pl
=== FORUM SKOROGOSZCZY === do czytania, pisania i oglądania ;) www.skorogoszcz.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ojciec Dominik ze Skorogoszczy (1588 - 1670 r.)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Historia Skorogoszczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 15:41, 19 Wrz 2008    Temat postu: Ojciec Dominik ze Skorogoszczy (1588 - 1670 r.)

Ojciec Dominik ze Skorogoszczy
Dominicus Germanus de Silesia


Cytat:
Małe środowiska lokalne, takie jak Skorogoszcz, wydają czasami ze swego grona ludzi wybitnych, przynoszących im sławę Dzieje Śląska mówią o wielu takich postaciach Jedną z nich, znaną w literaturze światowej jest ojciec Dominik - Ślązak ze Skorogoszczy - wybitny franciszkanin arabista, urodzony w 1588 r.

O najwcześniejszym okresie życia ojca Dominika niewiele wiadomo Jako dziecko był z pewnością bardzo zdolny, przewyższał swymi umiejętnościami rówieśników. Musiał w młodości dobrze poznać łacinę, była to zapewne zasługa jego proboszcza Nie można też wykluczyć, że uczęszczał do gimnazjum w Brzegu lub Opolu. O zdolne dzieci wówczas dbano choć niewiele ich było w tak małych środowiskach. Otrzymywały one solidne wykształcenie i stawały się duchownymi, lekarzami, urzędnikami itp.

Mając 36 lat iuż jako duchowny, w roku 1624 wstąpił do zakonu franciszkańskiego w Nysie, w prowincji niemieckiej; stąd jego późniejszy przydomek „Germanus". Po krótkim pobycie ojca Dominika w Rzymie zapadła decyzja o przyjęciu go do rzymskiej prowincji franciszkańskiej. Tu, znając łacinę i grekę, studiował języki: arabski, turecki i perski, służące mu później w pracy misyjnej na Bliskim Wschodzie. W roku 1630 ojciec Dominik przebywał w Ziemi Świętej, tam też doskonalił swój język arabski. Po powrocie z Palestyny we wrześniu 1635 r. został oficjalnie wcielony do Świętej Kongregacji Krzewienia Wiary (St. C. P. F.). W Rzymie w 1636 r. został lektorem kolegium misyjnego S. Piętro in Montorio i współpracował przy wydaniu Pisma Świętego w języku arabskim.



W 1636 roku wydano książkę ojca Dominika. Były to raczej podstawy gramatyki potocznego języka arabskiego, niż słownik włosko - arabski. W pierwszej części książka zawierała także tłumaczenie kilku chrześcijańskich modlitw. W 1639 r. opublikowano słownik łacińsko/włosko - arabski pt. Fabrica linguae arabicae, którego zdjęcie pierwszego wydania znajduje się poniżej:




Cytat:
W roku 1640 udał się znowu do Betlejem i Jerozolimy, gdzie przebywał do roku 1645.

Ojciec Dominik wspólnie z polskim franciszkaninem Feliksem (lub Krzysztofem - według innych autorów) Fatyńskim (Fantiski) w 1645 r. w imieniu króla polskiego Władysława IV Wazy udał się z poselstwem do Persji. W tym to roku ojciec Dominik odwiedził również swoje strony rodzinne. Następnie został mianowany prefektem Misji do Spraw Ludów Tatarskich i Jeńców Chrześcijańskich w Samarkandzie, nie docierając jednak ostatecznie do miejsca przeznaczenia, z przyczyn nie do końca wyjaśnionych. Ojciec Dominik po tej czteroletniej podróży-misji udał się do Hiszpanii, gdzie jako wysokiej klasy specjalista od orientalistyki został sprowadzony na dwór królewski Escorial pod Madrytem. Od roku 1652 zajmował się dziełami w królewskiej bibliotece w Escorialu. Pracował tam twórczo m.in. nad przekładami z arabskiego. Tłumaczył m.in. Koran - świętą księgę islamu. Napisał dzieło teologiczne pt. Antitheses Fidel. Pozostawił również wiele prac rękopiśmiennych w zbiorach klasztoru S. Lorenzo w Escorialu m.in.: „Annotationes de deo uno et trio", „De preacipisu reli-gionis fundamentis", „Veni mecum ad Mohamedanos". Z Hiszpanii docierał cichy głos ojca Dominika „Ego sum Si-lesita" (Ja jestem Ślązakiem), był to głos spracowanego, starego zakonnika, tęskniącego być może do spokojnej Skorogoszczy.

Ojciec Dominik żywota swojego dokonał w Escorialu 28 września 1670 r. o godz. 7 wieczorem, po długiej chorobie. Ze względu na wybitne osiągnięcia tego misjonarza-franciszkanina jego biografia zasługuje na bliższe zbadanie.

Informacje pochodzą z książki Dariusza Zięby "Skorogoszcz - zarys dziejów"


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Pią 1:19, 26 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Historia Skorogoszczy
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin