Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna www.SKOROGOSZCZ.fora.pl
=== FORUM SKOROGOSZCZY === do czytania, pisania i oglądania ;) www.skorogoszcz.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dbajmy o środowisko i segregujmy odpady
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Sprawy Skorogoszczy <-- <<--- <<<----
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Sob 16:26, 03 Lis 2007    Temat postu: Dbajmy o środowisko i segregujmy odpady

Prawdą jest, że recykling pochłania nieco czasu, ale to dzięki niemu unikniemy wielu szkód, których źródłem są rosnące góry śmieci. W gminie Lewin Brzeski, składowisko znajduje się na gruntach wsi Wronów. Segregując śmieci, przyczyniamy się do ponownego wykorzystywania materiałów, które gdyby leżały na wysypisku, rozkładałyby się tam setki, a może nawet tysiące lat. Wyrzucajmy więc makulaturę, szkło i plastik do odpowiednich pojemników. Pamiętajcie także o tym, że:
- baterie - zużyte, wyrzucamy do odpowiednich pojemników, możemy je znaleźć w dużych sklepach, np. Media Markt, Ikea, również w niektórych szkołach
- akumulatory - oddajemy przy zakupie nowego
- świetlówki - wyrzucamy do odpowiednich pojemników, nietłucząc ich. Mamy też prawo oddać taką świetlówkę w sklepie, przy zakupie takiego samego produktu
- sprzęt agd, rtv, komputery - takie urządzenia przyjmują niektóre sklepy przy zakupie podobnego sprzętu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat segregacji, zapraszam na: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Wto 18:22, 13 Sty 2009, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Sob 15:42, 05 Sty 2008    Temat postu: Makulatura

Wbrew pozorom, czynności związane ze zmniejszeniem ilości zużywanego papieru są proste, potrzeba tylko dobrej woli każdego z nas. Oszczędzając papier i oddając go na makulaturę chronimy nasze środowisko.

Czy wiecie, że wyprodukowanie 1 tony papieru powoduje ścięcie od 10-18 drzew, zużycie 7,6 tys. KW energii, zanieczyszczenie 440 tys. l. wody. Dużo mniej kosztuje wyprodukowanie papieru z makulatury, który może być nie tylko papierem toaletowym czy pakunkowym, ale z powrotem czystą, białą kartką papieru! Pamiętajmy, iż włókna celulozowe z których produkowany jest papier, są na tyle mocne, że mogą być nawet 6 razy powtórnie wykorzystane. Zbierając makulaturę dostarczamy fabrykom surowiec na papier, który zostanie wyprodukowany:

* bez konieczności ścinania drzew,
* przy zużyciu mniejszej ilości wody (oszczędność prawie całej wanny wody na 1 kg wyprodukowanego papieru)
* zmniejszając zanieczyszczenie powietrza przez papiernie o 75%
* przy mniejszej ilości odpadów (średnio 30% mniej zanieczyszczeń)

Ponowne wprowadzenie do obiegu stosu gazet o wysokości 125 cm. oszczędza 6 metrową sosnę.

150 letni buk posiada około 200 tys .liści o łącznej powierzchni 1200 m2. W czasie jednego słonecznego dnia wytwarza on tyle tlenu, ile potrzebuje 40 ludzi w ciągu całej doby. Kiedy takie drzewo zginie, aby wyrównać straty, potrzeba posadzić kilka tysięcy młodych buków…
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Sob 15:54, 05 Sty 2008    Temat postu:

ELEMENTARZ

Do worków na plastik wrzucamy: opakowania po napojach (zgniecione! mogą być zakręcone; nie trzeba zdzierać etykiety) i po preparatach chemicznych (płyny do mycia naczyń, itp.), woreczki foliowe i reklamówki. Kubeczki po jogurtach i śmietanie także, ale... Uwaga! Te opakowania po żywności musimy umyć, a przynajmniej opłukać! Nie mogą mieć na sobie substancji organicznych. Do plastików nie możemy wrzucać kartonów po mleku lub torebek po karmach dla zwierząt. Są to opakowania wielowarstwowe, zawierają także aluminium i trzeba je wrzucić do śmieci komunalnych.

Do worków lub kontenerów na szkło wrzucamy: butelki, słoiki, rozbite szklanki (byle nie uszkodzić worka). Absolutnie nie wkładamy tam potłuczonych szyb! Nie musimy odkręcać ze słoików pokrywek, bo podlegają one wtórnej segregacji. Ale, oczywiście można to robić, a nakrętki i kapsle umieścić w worku na puszki.

Do worka na puszki trafiają wszystkie aluminiowe produkty. Pamiętajmy o tym, aby puszki po konserwach także choćby przepłukać. Czy będą to puszki po żywności dla ludzi, czy dla zwierząt.


Gdzie wyrzucać śmieci, które sprawiają problemy? Oto krótki poradnik:

Żarówka

Te zwykłe wyrzucamy do śmietnika. Nie są szkodliwe. Gorzej ze świetlówkami i energooszczędnymi - najlepiej przy kupnie nowej żarówki, oddać w sklepie zużytą. Sklepy mają obowiązek je nieodpłatnie przyjąć. Można je też przywieźć do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Nie wolno ich wyrzucać do śmieci, gdyż emitują niebezpieczne związki.

Karton po mleku

To opakowanie wielowarstwowe i rzeczywiście jest z nim problem. Kartony po mleku radzimy wrzucać do śmietnika.

Słoik po dżemie lub majonezie

Słoik to szkło, więc powinien trafić do pojemnika zielonego. To, że ma papierową naklejkę, nie przeszkadza. Ale bez zakrętki! Zakrętkę wyrzuca się do pojemnika żółtego. Jednak co ważne - trzeba słoik umyć.

Plastikowe butelki po napojach i chemii gospodarczej.

Należy je zgniatać, by zmieściło się ich więcej w pojemniku. Foliową nalepkę, a przede wszystkim folię termokurczliwą czyli taką, która pokrywa całą butelkę (np. Kubuś Play) trzeba zerwać i wyrzucić do śmietnika. Zakrętki można wrzucać oddzielnie do pojemnika. Butelki powinny być puste - na przykład po oleju. To nic trudnego odsączyć ją, stawiając w zlewie na noc do góry dnem.

Opakowania po jogurtach

Są dwa rodzaje. Jak je wyróżnić? Gdy bierze się jogurt w rękę, jedno opakowanie jest miękkie, a drugie usztywnione. Te twarde wrzuca się do plastiku, a miękkie na śmietnik, bo trudno je przerobić. Etykiety jogurtowe też wyrzuca się do śmietnika. Opakowanie też należy umyć! Brudne i spleśniałe nie nadają się do przetworzenia.

Leki i blistry po tabletkach

Przeterminowane leki wyrzuca się w aptekach i przychodniach do specjalnych białych pojemników. Blistry zaś do śmietnika, gdy są to opakowania wielowarstwowe i trudne do przetworzenia.

Kolorowe pisma

Ulotki, foldery i gazety powinny trafiać do niebieskiego pojemnika, a jeśli są foliowane - do śmietnika. Z przetworzeniem takiego superbłyszczącego papieru są problemy.

Zapalniczka

Jeśli można ją "rozbroić", plastik wyrzucamydo plastiku, a metalowa część do śmietnika, bo zawiera nie tylko metal, ale i kamień. Trudno coś z tego odzyskać. Oczywiście zapalniczka musi być pusta - bez gazu! Najlepiej używać zapalniczek wielokrotnego użytku.

Baterie

Wrzuca się do żółtego pojemnika - nawet jeśli nie ma specjalnych otworów do wyrzucania baterii. W przedszkolach i szkołach są też porozstawiane specjalne pojemniki, więc można dać dzieciom, by wyrzuciły.

Tonery lub kartridże

Jeśli nie skupi ich żadna firma, można wyrzucić do plastiku.

Termometr

Jeśli jest to klasyczny rtęciowy termometr, trzeba go oddać do apteki. Jeśli się rozbije, nie dotykać rękami kuleczek rtęci! Zebrać je w woreczek foliowy i też zanieść apteki albo ZGOK-u.

Torebki foliowe

Wrzucać do plastiku, ale jak najrzadziej z nich korzystać. Jedna torebka może się rozkładać nawet do 400 lat. Leżąc na wysypisku, wydziela metan, siarkowodór i amoniak.

Kolorowe i białe szkło

Jeśli przed blokiem stoją biało-niebieskie pojemniki, to białe szkło trzeba wyrzucić "po białej stronie", a kolorowe do niebieskiej. To ułatwia późniejsze przetwarzanie. Z wymieszanego szkła nie zrobi się białego.

Meble

Jeśli wspólnota mieszkaniowa na to zezwala, można je wystawić na śmietnik. Większość jednak się nie zgadza, więc meble należy przywieźć do ZGOK-u. Ale to kosztuje - za tonę płaci się 186 zł netto. Ale ile ważyć i kosztować może stara wersalka?

Lodówki, telewizory, komputery

To są tzw. elektrośmieci. Można je albo oddać do sklepu przy zakupie nowego sprzętu, albo przywieźć i nieodpłatnie oddać do ZGOK-u. Za oddanie płacą tylko firmy.


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Nie 11:29, 10 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chroscinczyk




Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Skorogoszcz

PostWysłany: Nie 22:00, 16 Mar 2008    Temat postu: Re: Makulatura

pytanie: Były ostatnio koło przystanku na Chróścinie pojemniki na odpady segregowane i co się z nimi stało że je wywiało?

Rzadko kiedy bywało że były one puste, zazwyczaj były przepełnione! Remondis natomiast zabiera wspomniane pojemniki rozdając każdemu śmieszne worki.

Wychodzi więc na to że jest gorzej jak było. Przykładowo potłuczonej szyby, czy szklanki nie mam gdzie wyrzucić! Worek się przecież rozerwie. Powodzenia też życzę temu komu uda się zmieścić karton z telewizora lub drzwi w worku na makulaturę. Chyba tylko w piec to wrzucić, co prawda wartość kaloryczna niewielka ale co z tym zrobić? Jeden worek na plastik! Kiedy w strukturze odpadów 70% to plastiki? Że człowiek z ulicy tego nie wie, można wybaczyć - ale "zawodowcy"! itd. itp. Mało tego iż jest gorzej to jeszcze płacić trzeba za to więcej.

Tylko Skorogoszcz/ Chróścinę (w gminie) uraczono tak nowatorskim rozwiązaniem? Czy może jest to akcja bardziej zorganizowana?

No i jak to tłumaczyć w dobie coraz powszechniejszej dbałości o recykling, segregowanie odpadów itd???

Nie wiem dlaczego ale jakoś nie potrafię w tym działaniu dostrzec żadnego pozytywnego akcentu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
chroscinczyk




Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Skorogoszcz

PostWysłany: Śro 11:12, 19 Mar 2008    Temat postu:

/ 2008-03-18, 09:12, wtorek, Wiceburmistrz (UM Lewin Brzeski)/

w ostatnich miesiącach nastąpiło wiele zmian w zakresie zasad i obsługi wywozu śmieci, które niestety niejednokrotnie okazały się nie trafne lub po prostu zabrakło konsultacji i umów firmy obsługującej (obecnie Remondis) z mieszkańcami gminy Lewin Brzeski.
System workowy nie jest jedynym rozwiązaniem segregacji śmieci i nie wszędzie może być stosowany. Istnieje przecież możliwość segregacji w dużych pojemnikach zbiorowych, takie rozwiązanie jest już zastosowane np. w Leśniczówce, gdzie Remondis pozostawił duże pojemniki, a opłata została rozłożona na wszystkich mieszkańców wspólnoty.
Wszystko powinno być uzależnione od umowy jaką mieszkańcy (osoby prywatne) zawierają z firmami wywożącymi, ale niestety w ostatnim czasie z terenu gminy otrzymaliśmy i nadal otrzymujemy bardzo wiele negatywnych opinii na temat rozwiązań jakie wprowadziła firma Remondis.
Dlatego w celu natychmiastowej poprawy sytuacji oraz wprowadzenia ewentualnych korekt w działaniu firmy wywożącej śmieci organizujemy spotkanie kierownictwa firmy Remondis z Radnymi i Sołtysami na Komisji Rolnictwa, która odbędzie się w najbliższą środę.

Jednocześnie pragnę przypomnieć o ustawowym obowiązku mieszkańców w zakresie wywozu śmieci oraz ich segregowania.
Gmina wydaje koncesje wszystkim zainteresowanym firmom zajmującym się wywozem śmieci zgodnie z obowiązującym prawem. Na dzień dzisiejszy koncesje na terenie gminy posiadają firmy: Remondis z Opola, Biker z Niemodlina oraz Van Ganse Winkel z Oławy. Firma ZHK z Brzegu prawdopodobnie wystąpi jeszcze w marcu z wnioskiem o wydanie koncesji. Na dzień dzisiejszy wszystkie miejscowości na terenie gminy Lewin Brzeski obsługuje jednak tylko firma Remondis. Dodam, że w imieniu mieszkańców gminy przeprowadziliśmy rozmowy w zakresie wywozu śmieci z firmami Remondis, Biker oraz ZHK. Firma holenderska z Oławy nie wyraziła zainteresowania.

Sądzę, że jeżeli firma Remondis szybko nie skoryguje swoich działań, na pewno sytuację uzdrowi wolny rynek.

z poważaniem,
Leszek Pakuła
Z-ca Burmistrza Lewina Brzeskiego
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Śro 22:36, 26 Mar 2008    Temat postu:

Idea Potłuczone szkło do śmieci ogólnych Smile

Idea Trudno wcisnąć karton po drzwiach do pojemnika na makulaturę Wink Tak więc tak czy owak duże kartony trzeba albo pociąć, albo poskładać.

Idea A co do plastiku.. Faktycznie jest tego dużo.. ale panowie z remondisu gdy zabrali dwa worki z plastikiem to dali 3 na następny raz.. Także nie jest źle:)

Wszystko jeszcze raczkuje, ale myślę, że z biegiem czasu ładnie się poukłada i nie będzie nikomu wielkich trudności sprawiać.

Pozdrawiam Cool


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Śro 22:36, 26 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Nie 9:45, 17 Sie 2008    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:
Grzywna za wyrzucenie baterii do kosza
Taki przepis zawiera nowa ustawa o bateriach i akumulatorach. Grzywna może wynieść od 20 do 5 tysięcy złotych.


Zbiórkę baterii muszą prowadzić sklepy oraz punkty serwisowe i hurtownie.

Rząd chce, aby przepis zaczął obowiązywać już od września. Dyrektywy Unii Europejskiej są bowiem jednoznaczne: baterie nie powinny lądować na wysypiskach, lecz mają być zbierane i utylizowane.

Zbiórkę baterii muszą prowadzić sklepy (każdy sprzedający baterie, a mający powyżej 25 m kw. powierzchni) oraz punkty serwisowe i hurtownie. Z kolei producentów obciąży opłata, z której będą finansowane akcje edukacyjne.

- One są potrzebne, bo dziś niewiele osób wie, że nawet bateria "paluszek” to odpad niebezpieczny - tłumaczy Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału ochrony środowiska w opolskim urzędzie miasta. - My już od dłuższego czasu promujemy zbieranie baterii, ale ustawa może w tym pomóc.



Exclamation Dla przypomnienia pojemniki na baterie można teraz znaleźć w szkołach i supermarketach.

[link widoczny dla zalogowanych]

Arrow Nie szkodźmy środowisku - nie szkodźmy sobie i przyszłym pokoleniom.


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Nie 10:00, 17 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Nie 14:16, 16 Lis 2008    Temat postu:

Artykuł z 4 numeru Wiadomości Lewińskich (jesień 2008)

Cytat:


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Nie 14:18, 16 Lis 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 18:36, 13 Sty 2009    Temat postu:




Kochasz dzieci, nie pal śmieci

Fundacja Ekologiczna ARKA prowadzi kampanię pt. „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Palenie śmieci w piecach domowych jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Grozi za niej grzywna w wysokości 5 000 zł.

Kampania jest realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej.
Jeżeli w twojej gminie mieszkańcy palą śmieci, jeżeli robi to twój sąsiad, to możesz zgłosić się do nas po bezpłatne plakaty i ulotki.

Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W Unii, co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z naszego kraju.

Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, jest szkodliwy dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich dzieci. Podczas spalania emitujemy do atmosfery:

Exclamation pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
Exclamation tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt
Exclamation tlenek azotu – powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

ExclamationExclamationExclamation A i to nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami.


W związku z coraz większą ilością spalanych śmieci w gospodarstwach domowych obserwuję zwiększającą się ilość pacjentów chorych na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry czy alergie pokarmowe. Nawet zdarzają się przypadku chorób nowotworowych, niestety już u dzieci - alarmuje Krystyna Tarnawa, lekarz pediatra.

Gdy strażnicy stwierdzą, iż palone są śmieci mogą nałożyć mandat 100 złotych – wyjaśnia Andrzej Grzegorzek, Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej – ale dla najbardziej zagorzałych palaczy śmieci sprawa może skończyć się w Sądzie Grodzkim, który może nałożyć grzywnę do 5000 złotych.

Przy paleniu śmieci dochodzi do osadzania się w kominach sadzy – wyjaśnia Krzysztof Kaśków, kominiarz– dochodzi wtedy do zapłonu przy bardzo wysokiej temperaturze i popękania komina. Jest to bardzo często później przyczyną zaczadzenia.

Kampania jest realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Kampanię wspiera także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Więcej informacji: Fundacja ARKA skr. poczt. 525 43–301 Bielsko-Biała [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA

Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA



Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Czw 8:02, 04 Cze 2009    Temat postu: Śmieci w lasach

Cytat:


Redakcja portalu [link widoczny dla zalogowanych] chciałaby poinformować Państwo o swojej nowej,
niecodziennej inicjatywie, pod szyldem": Oddaj sąsiadowi śmieci, które
"zgubił" w lesie!

Z przerażeniem obserwujemy, że pomimo ciągłych akcji edukacyjnych i
uświadamiających, rzesze ludzi nadal pozbywają się swoich odpadów na
terenie lasów, w korytach rzek, czy w przybrzeżnych rowach. Skoro liczne
apele nie odnoszą zamierzonych skutków, chcielibyśmy przekonać wszystkich
tych, którym dobro przyrody leży na sercu, do podjęcia radykalnych działań.

Jako, że problem wyrzucania śmieci do lasu, w głównej mierze dotyczy wsi i
mniejszych miejscowości, chcielibyśmy przekonać ich mieszkańców do tego, by
obserwowali, kto z ich znajomych para się tym niecnym procederem, a
następnie pod osłoną nocy przerzucali te odpady z powrotem na posesję ich
właścicieli. W końcu - ujmując to żartobliwie - nie ma nic złego w
zwróceniu prawowitemu właścicielowi jego zguby.


O naszej akcji informujemy niemal 3 tysiące gminnych portali internetowych
i 500 lokalnych tytułów prasowych.

Pełną treść naszego manifestu znaleźć można
pod adresem internetowym: [link widoczny dla zalogowanych]


Redakcja portalu netbird.pl


Każdy kto miał okazję przejść się po okolicznych lasach wie jaki problem stanowią ludzie, którzy przyrody nie szanują. Czasami podejmowane są pewne działania mające wykryć sprawcę (w śmieciach można odnaleźć także zaadresowane dokumenty), lub wymuszenie na mieszkańcach płacenia za odbiór odpadów, które każdy wytwarza !! Szanujmy więc środowisko naturalne.. i nie pozwólmy by przyszłe pokolenia musiały się wstydzić za nas...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Sprawy Skorogoszczy <-- <<--- <<<----
Idź do strony 1, 2  Następny
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin