Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna www.SKOROGOSZCZ.fora.pl
=== FORUM SKOROGOSZCZY === do czytania, pisania i oglądania ;) www.skorogoszcz.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kanalizacja - wieści

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Sprawy Skorogoszczy <-- <<--- <<<----
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 19:17, 05 Paź 2007    Temat postu: Kanalizacja - wieści

Budowa kanalizacji w gminie Lewin Brzeski ma być współfinansowana ze środków UE. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że szacunkowy koszt budowy kanalizacji w mieście Lewin Brzeski i gminie będzie wynosił ok. 30 mln. zł. wkład własny gminy ma wynieść jedynie 15%.

Oby urzędnicy nie zawiedli.Wpisujcie tutaj informacje dotyczące budowy kanalizacji.


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Czw 19:09, 22 Sty 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Sob 0:35, 13 Paź 2007    Temat postu:

Cytat:
NTO
3 lipca 2007

Lewin Brzeski > Samorząd nie dostanie pieniędzy na kanalizację
Władze Lewina Brzeskiego przespały możliwość otrzymania pieniędzy z unijnych funduszy na kanalizację. Tą wiadomość zatrzymały tylko dla siebie.

Budowa sieci kanalizacyjnej miała ruszyć w 2008 roku. Jej koszt to około 40 milionów złotych. Poza Lewinem (jest częściowo skanalizowany) sieć miała objąć dziewięć miejscowości: Kantorowice, Skorogoszcz, Przeczę, Oldrzyszowice, Borkowice, Buszyce, Leśniczówkę oraz Nową Wieś Małą.

Zgodnie z zaleceniami funduszu ochrony środowiska gmina miała wykonać plany na całą tę sieć, by dostać pieniądze. Jednak tego nie zrobiła.

Zdaniem burmistrz Anny Twardowskiej sprawa nie jest jeszcze do końca przesądzona. Szefowa gminy liczy jeszcze na negocjacje z szefostwem opolskiego funduszu środowiska. Chce też dołączyć nowe miejscowości do sieci i w ten sposób powiększyć obszar kanalizacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 10:21, 30 Lis 2007    Temat postu: Chróścina - Kanalizacja może zniszczyć jesionową aleję

Artykuł z NTO.PL

Cytat:
Kanalizacja może zniszczyć jesionową aleję
Jeśli nie staniemy w ich obronie, to ze wsi Chróścina może zniknąć połowa drzew - alarmują Krzysztof Tomczak i Wiesław Dziekoński.


To przepiękna aleja, a ogromne wrażenie robi szczególnie wiosną - mówi Dariusz Zięba, historyk ze Skorogoszczy. - Bez niej wieś pod względem estetycznym będzie kulała.

Mieszkańcy zaczęli się obawiać wycinki, gdy usłyszeli o koncepcji budowy kanalizacji, chodnika, studzienek burzowych i poszerzaniu jezdni. Kosztem jesionów.

- Ale drzewa w kanalizacji nie przeszkadzają - nie musi tu wcale wjeżdżać ciężki sprzęt - przekonuje Wiesław Dziekoński, który mieszka, tak jak większość ludzi w Chróścinie, tuż koło alei. - Chodnik można ułożyć na rowie, w którym mają być zakopane rury, a drzewa można oszczędzić.

Choć prace mają ruszyć nie wcześniej niż za 2-3 lata, to mieszkańcy wolą dmuchać na zimne.

- Jak projekt będzie gotowy, to wszyscy powiedzą, że już się nic nie da zmienić - przypomina Krzysztof Tomczak, zwolennik pozostawienia drzew. - Dlatego rozmawiamy i przekonujemy urzędników już teraz.
reklama

- Jesiony nie przeszkadzają kanalizacji sanitarnej ani chodnikowi. Moim zdaniem dałoby się też zbudować kanalizację burzową bez usuwania drzew - uważa Leszek Pakuła, wiceburmistrz Lewina. - Ale wspólnie z nami tę inwestycję ma robić Zarząd Dróg Wojewódzkich, który chciałby poszerzyć drogę. I wtedy drzewa trzeba by wyciąć.

- Każde wycięcie zdrowego drzewa kosztuje mnóstwo pieniedzy i na siłę nie będziemy poszerzać jezdni. Na pewno nie w najbliższych latach - uspokaja Michał Wandrasz, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- To temat do dyskusji na lata, ponieważ i tak najpierw zaczniemy budowę kanalizacji tam, gdzie nie mamy takich problemów - dodaje wiceburmistrz Pakuła.

Jarosław Staśkiewicz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 10:23, 30 Lis 2007    Temat postu: Beczkowozy znikają ze wsi

15 października 2007

Cytat:
Beczkowozy znikają ze wsi
W sołectwach ruszyła budowa kanalizacji. - Powoli dołączamy do Europy - cieszą się mieszkańcy wsi Strzelniki. Najdalej za rok będą mieli już spokój ze ściekami.

W Strzelnikach trwa układanie rur kanalizacyjnych. - Za kilka miesięcy będziemy żyć w ekologicznej wsi - mówi Jerzy Golik, rolnik. (fot. Tomasz Dragan)

Kanalizacja podbrzeskich i oławskich wsi kosztuje ponad 110 milionów złotych. Blisko 44 miliony wykłada Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Resztę natomiast (główny wkład tej inwestycji) daje Unia Europejska w ramach programu ISPA (dzisiaj fundusz Spójności).
W ramach tego projektu została zmodernizowana i rozbudowana brzeska oczyszczalnia ścieków, która jest centrum przyszłego systemu kanalizacyjnego. Ścieki trafią tam za pomocą 100 przepompowni, jakie do połowy przyszłego roku zostaną zbudowane w powiecie brzeskim i oławskim.
Całość magistrali ściekowej ma zacząć działać na przełomie 2008 i 2009 roku.
Brzeski projekt ISPA był jednym z pionierskich w naszym kraju.

Dzisiaj kanalizacja dla takich wsi jak np. Łosiów czy Strzelniki w gminie Lewin Brzeski oznacza tylko jedno: rozwój. Ludzie z miasta już pytają o działki budowlane, przedsiębiorcy chcą tu zakładać kolejne firmy, a rolnicy tylko patrzą, by rozwijać interes.

- Mamy u siebie już 39 firm - mówi z dumą Mieczysław Adaszyński, sołtys Łosiowa. - Z pewnością będzie ich więcej, kiedy skończą budować kanalizację. Teraz praktycznie nie można uruchomić żadnej działalności bez rozwiązania spraw ze ściekami. Dobrze, że w końcu po tylu latach będziemy mieli już kanalizację.

Łosiów to największa wieś w powiecie brzeskim. Mieszka tu ponad 1700 osób. Sołtys liczy, że w ciągu dwóch, trzech lat dzięki kanalizacji liczba mieszkańców wzrośnie nawet o 100 osób.

- Ludzie mają pełno prywatnych działek do sprzedaży - dodaje Adaszyński.
Jerzy Golik, rolnik ze Strzelnik gospodarzący na 15 hektarach ziemi, dodaje, że do tej pory nieczystości z gospodarstw lądowały na polach lub w rowach.

- Owszem, trzeba będzie płacić za ścieki - mówi rolnik. - Ale za wywóz szamba też trzeba było wykładać pieniądze. Z kanalizacją będzie wygodniej. Bezstresowo dla rolników i przedsiębiorców.
reklama

Budowa kanalizacji w gminach Skarbimierz i Lewin Brzeski to część większej inwestycji ściekowej. Magistrala obejmie dodatkowo inne samorządy: Lubszę, Olszankę i Oławę wieś (województwo dolnośląskie).

W większości przedsię-wzięcie to finansowane jest z unijnych pieniędzy oraz pożyczki, jaką brzeskie wodociągi (realizator inwestycji) wzięły w polskich funduszach ochrony środowiska.

- Kanalizacja w gminach Skarbimierz i Lewin Brzeski będzie częścią ogromnej magistrali ściekowej. Jej sercem jest oczyszczalnia w Brzegu, gdzie trafią wszystkie nieczystości - wyjaśnia Marek Starczyk, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. - Powoli z pierwszych miejscowości zaczynają płynąć ścieki do oczyszczalni. Mam tutaj na myśli chociażby gminę Olszanka. Dzięki rozbudowie oczyszczalni możemy ze ścieków produkować m.in. gazy.

W ciągu najbliższych miesięcy do oczyszczalni mają zostać podłączone miejscowości z gminy Lubsza i części Skarbimierza. Kanalizacja jest już także zbudowana w podoławskich wsiach.

Tomasz Dragan


Artykuł pochodzi z [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Sob 19:48, 29 Gru 2007    Temat postu: Odp od wiceburmistrza

W odpowiedzi na moje pytanie o harmonogram budowy kanalizacji, wysłane do Urzedu Gminy, otrzymałem list od wiceburmistrza Pana Leszka Pakuły:

Cytat:
Witam,
planowany start budowy kanalizacji jest uzależniony od terminu pierwszych naborów wniosków o dofinansowanie unijne,
ponieważ Gmina Lewin Brzeski nie jest w stanie takiego zadania zrealizować z własnych środków.
Wskutek zmiany przepisów o dofinansowaniu kanalizacji z Funduszu Spójności w listopadzie 2006r. nasza Gmina nie spełnia podstawowego wymogu, jakim jest posiadanie ilości RLM (wskaźnika - równoważna liczba mieszkańców) powyżej 15.000 jednostek. Wskaźnik RLM w aglomeracji Lewin Brzeski nie przekracza 10 tys. RLM, co niestety zdyskwalifikowało nas do uzyskania dofinansowania z Funduszu Spójności.
Dodam, że wskutek wcześniejszych działań dwie duże miejscowości z naszej gminy: Łosiów i Strzelniki, są obecnie w procesie budowy kanalizacji, ale z brzeskiej ISPY i ścieków z tych miejscowości nie możemy zaliczyć do wyżej omawianego wskaźnika.
Pozostaje nam możliwość próby pozyskania środków z naborów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO) oraz w mniejszej skali z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
Niestety w RPO i PROW nie jesteśmy w stanie wykonać całego zadania kompleksowo, ponieważ żaden z możliwych programów nie pozwala na jednorazowe tak duże zadanie finansowe, dlatego obecnie jesteśmy przygotowani do pierwszego naboru, a zakres opracowania dopasujemy do maksymalnego progu wykorzystania.
Według najnowszych informacji pierwszy nabór wniosków z osi priorytetowej 4.1 (Infrastruktura wodno-ściekowa i gospodarka odpadami) będzie ogłoszony dopiero w dniach 01.08.2008 do 18.08.2008.
Kolejne nabory na to działanie planowane są w grudniu 2009r. oraz we wrześniu 2011r.
Oczywiście jeszcze przed tym musimy otrzymać odpowiednie wytyczne dotyczące naborów i wtedy będę mógł dokładnie odpowiedzieć w jakim zakresie budowy kanalizacji ruszymy w pierwszym naborze dofinansowania.
Zakładając, że zakwalifikujemy się w pierwszym naborze, informacje o tym fakcie otrzymamy najwcześniej na jesień 2008r. Następnie będziemy mogli dopiero ogłaszać przetarg na wykonawcę, a po jego wyłonieniu przystąpić do realizacji zadania.
Szanse na to, że ruszymy z budową kanalizacji w przyszłym roku są niewielkie, ale te opóźnienie wynika z przyczyn od nas niezależnych: zmiany w ustawie w 2006r. oraz roczne opóźnienie ogłaszania naborów wniosków o dofinansowanie unijne 2007-2013 w stosunku do planowanych (pierwotnie nabory miały ruszyć w okolicach połowy 2007r., niestety tak się nie stało!)

Ze swojej strony dodam, że sprawa kanalizacji jest sprawą o najwyższym priorytecie zadań dla naszej Gminy i dokładamy wszelkich starań, aby wykonać zadanie w jak najszerszym zakresie.

z poważaniem,
Leszek Pakuła
Z-ca Burmistrza Lewina Brzeskiego

Urząd Miejski
Rynek 1
49-340 Lewin Brzeski
tel. +48 77 424 66 00
fax +48 77 424 66 38
e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
strona: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Pią 11:07, 04 Sty 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 12:20, 08 Lut 2008    Temat postu: Kanalizacja

Budowa kanalizacji sanitarnej w Skorogoszczy, Chróścinie, Oldrzyszowicach, Przeczy, Raskach i Borkowicach - zapisane w wieloletnim programie inwestycyjnym Gminy Lewin Brzeski na lata 2009 - 2010Exclamation

Jednostka Realizująca Program: Gmina Lewin
Okres realizacji zadania: 2007-2015
Wartość całkowita zadania: 19.000.000
Koszty poniesione: 27.926
Budżet Gminy 2009: 1.520.000
Budżet Gminy 2010: 2.280.000
Programy UE 2009: 6.080.000
Programy UE 2010: 9.120.000


Informacja pochodzi z projektu budżetu: [link widoczny dla zalogowanych]

Obiecanki cacanki? A może jednak w 2011 będzie już wszystko gotowe? Skorogoszcz zasługuje na cud!! hehe Laughing


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Sob 12:27, 23 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 18:40, 30 Cze 2008    Temat postu:

Leszek Pakuła, zastępca Burmistrza Lewina Brzeskiego, o działaniach gminy w sprawie zgłoszenia wniosku o dofinansowanie z UE na budowę kanalizacji:

Cytat:
Jesteśmy przygotowani do pierwszego naboru, który jest planowany na pierwszą połowę sierpnia, jednak obecnie zostały zawieszone wszystkie nabory unijne, w których wymagane są decyzje o uwarunkowaniach środowiskowych.
Nastąpiły poważne rozbieżności wymagań Polski i Unii Europejskiej i z tego powodu najprawdopodobniej nabór sierpniowy zostanie przesunięty na termin późniejszy, a to oznacza, że nasze terminy realizacji także.
Ze względu na niski jak na tego typu zadanie limit dofinansowania, zadanie budowy kanalizacji będzie podzielone na etapy - uzależnione od ilości naborów i możliwości finansowych gminy.


Rolling Eyes Tak więc planowanie planowaniem.. a i tak będziemy czekać latami..
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 17:42, 19 Sty 2009    Temat postu:

Budowa na pewno nie ruszy w ciągu najbliższych dwóch lat (2009 - 2010), bo wtedy realizowana będzie inwestycja za 12,5 mln zł - budowa kanalizacji w Lewinie Brzeskim i Leśniczówce. Także czekamy dalej...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 21:59, 24 Lut 2015    Temat postu:

W budżecie Gminy na rok 2015 zapisano 95 tys zł na uaktualnienie projektu kanalizacji w Skorogoszczy i Chróścinie. Budowa kanalizacji ma zostać sfinansowana m.in. ze środków z UE, o które Gmina zamierza aplikować. Przybliżony czas realizacji: do roku 2019.

Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Śro 10:52, 25 Lut 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 18:07, 13 Lis 2015    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:
Samorząd Lewina Brzeskiego aktualizuje dokumenty na zadanie warte 15 milionów złotych. Samorząd chce skorzystać z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, ale nabór wniosków został przesunięty z ostatniego kwartału tego roku, na początek roku 2016. Lewin Brzeski stanie do konkursu i będzie liczył na 85-procentowe wsparcie tej inwestycji. - Skorzystają na niej Skorogoszcz, Przecza i osiedle Mickiewicza w Lewinie Brzeskim – wylicza burmistrz Artur Kotara.

- Będzie to największe zadanie w tej kadencji samorządu. Na razie nie wiemy jeszcze, czy inwestorem będzie gmina, czy nasza spółka wodociągowa Hydro – Lew. To musimy akurat przeanalizować, sprawdzić, co dla gminy będzie korzystniejsze – tłumaczy burmistrz Lewina Brzeskiego.

Inwestycja może ruszyć pod koniec przyszłego roku i potrwa około dwóch lat. Samorząd będzie chciał zaciągnąć kredyt na pokrycie wkładu własnego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Sprawy Skorogoszczy <-- <<--- <<<----
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin