Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna www.SKOROGOSZCZ.fora.pl
=== FORUM SKOROGOSZCZY === do czytania, pisania i oglądania ;) www.skorogoszcz.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Via Regia, Droga św. Jakuba - wiodąca przez Skorogoszcz

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Sprawy Skorogoszczy <-- <<--- <<<----
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 23:29, 19 Wrz 2008    Temat postu: Via Regia, Droga św. Jakuba - wiodąca przez Skorogoszcz

Arrow Arrow Arrow Via Regia

Cytat:
Arrow Via Regia – w sensie ogólnym, droga królewska, podlegająca bezpośrednio królowi na której obowiązywały specjalne prawa.

Jako Via Regia lub "droga wysoka" oznacza się również historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Rosję.


Arrow Historia

Pierwsze wzmianki o Via Regia pochodzą z 1252 r. W dokumentach margrabiego Heinricha z 1215 r. pojawia się wzmianka o "Strata Regia" ("Droga Królewska").

Początkami drogi były budowane przez wojska rzymskie trakty pomiędzy hiszpańską Galicją a Paryżem. Z czasem legiony wyruszyły na wschód w stronę Łaby. Z Moguncji wyruszyli przez Frankfurt, Fuldę, Eisenach, Erfurt, Lipsk by na Łabie ustanowić wschodnią granicę cesarstwa. W Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego drogę rozbudowano dalej przez Zgorzelec do Wrocławia nazywając ją również "Hohe Straße" (droga wysoka).

Via Regia była drogą ponadregionalną sprzyjającą rozwojowi stosunków i kontaktów państw europejskich. Droga służąca początkowo jako trakt wojskowy, stawała się z czasem coraz ważniejszym traktem handlowym, co przyspieszało rozwojowi miast leżących na jej trasie. Na znaczeniu straciła dopiero w XIX w. kiedy dynamicznie zaczęła rozwijać się kolej żelazna.

Na Dolnym Śląsku w Brzezinie zachował się oryginalny pomnik związany z modernizacją (brukowaniem) odcinka Via Regia między Brzegiem a Oławą w 1584 r.



Arrow Teraźniejszość

Via Regia, to także jedna z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, inaczej Droga św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W 2002 r. z inicjatywy władz Saksonii powołano do życia inicjatywę "VIA REGIA - Europejska Droga Kultury". Do inicjatywy przystąpiły regiony leżące na trasie historycznej Via Regia. Głównym celem tej międzynarodowej inicjatywy jest podniesienie Via Regia do rangi symbolu jedności europejskiej na poziomie kulturowym, turystycznym i gospodarczym. Przebiegając symbolicznie m.in. równolegle do polskiej, niemieckiej i francuskiej autostrady A4, łączy ze sobą wiele krajów rozwijającej się Unii Europejskiej i służy ponownie wymianie handlowej.


Arrow Przebieg drogi

Hiszpania
Santiago de Compostela, Oviedo, Santander, Leon, Burgos, Logrono, Pampeluna, Roncesvalles (en).

Francja
Bordeaux, Poitiers, Tours, Orlean, Paryż, Reims, Metz.

Belgia
Brugia, Antwerpia, Gandawa, Bruksela, Liège.

Niemcy
Akwizgran, Kolonia, Moguncja, Frankfurt nad Menem, Erfurt, Lipsk, Drezno, Görlitz.

Polska
Zgorzelec,Złotoryja, Legnica, Środa Śląska, Wrocław, Brzeg, Strzelniki, Wronów, Skorogoszcz, Mikolin, Czarnowąsy, Opole, Góra Św. Anny, Bytom, Czeladź, Będzin, Sławków, Olkusz, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl, Sandomierz, Lublin.

Ukraina
Lwów, Włodzimierz Wołyński, Łuck, Równe, Żytomierz, Kijów.


[link widoczny dla zalogowanych]
Mapka ze strony [link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]





Arrow Arrow Arrow Droga św. Jakuba


<center>Oznakowanie Drogi św. Jakuba wiodącej wzdłuż dawnej Via Regia
</center>


Cytat:
Arrow Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, oraz żółtymi strzałkami.

Istniejąca od ponad 1000 lat, Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy, ciało św. Jakuba zostało przewiezione łodzią do północnej Hiszpanii, gdzie zostało pochowane w miejscu, gdzie dziś istnieje miasto Santiago de Compostela.


Arrow Historia szlaków pielgrzymkowych

W Santiago kult religijny rozwijał się od wieku IX aż do naszych czasów. Przybycie pierwszego udokumentowanego pielgrzyma, francuskiego biskupa Le Puy Godescalco, datuje się na rok 950. Ślady pielgrzymek z IX w. znajdujemy na monetach Karola Wielkiego, jednak największe nasilenie ruchów pielgrzymkowych przypada na wiek XII-XIV. W wieku XII akt papieski uznał Compostelę za trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte chrześcijaństwa. Wówczas Santiago stało się na równi z Rzymem i Jerozolimą jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Pojawia się nowa terminologia - pątnika udającego się do Santiago zaczyna się nazywać peregrino tak jak swą nazwę miał pielgrzym udający się do Rzymu (romero) czy do Jerozolimy (palmero).

Dawniej pielgrzymowanie miało przede wszystkim charakter religijny. W wiekach średnich pielgrzymowano dla umocnienia wiary, odbycia pokuty, spełnienia złożonego ślubowania, by prosić o uzdrowienie lub w celach dziękczynnych. Także wzorce zachowań rycerskich obowiązujące w średniowiecznej Europie nakazywały czczenie miejsc świętych. Ale również miasta i parafie wysyłały pielgrzymów w intencji ważnej dla danej społeczności np. prosząc o koniec suszy, lub jak w przypadku miasta Perpignan w 1842 r. z prośbą o ustąpienie dżumy. W niektórych państwach przestępcom, wyrokiem sądu, nakazywano pielgrzymkę do Santiago. Tradycyjnie drogę rozpoczynano od progu własnego domu. Przez wieki przemierzali ją przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci (nawet władców): Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy Loyola, Jan Dantyszek, czy papież Jan XXIII, ale również wielcy prorocy Kokonu Meny i Muflon. W XIV wieku, szczytowym okresie popularności trasy, każdego roku spotykało się na szlaku ponad milion osób.

Do Composteli wyruszali również rycerze z Polski. W 1404 r. odbył pielgrzymkę rycerz Andrzej Ciołek z Kabat[1]. Znanymi z odbycia pielgrzymki byli też Jerzy i Stanisław Radziwiłłowie, którzy dotarli do grobu Apostoła w 1579; a w 1611 Jakub Sobieski, ojciec króla Jana III Sobieskiego. Polacy najczęściej korzystali ze szlaków lądowych, docierali do dróg niemieckich i dalej do południowo - francuskich. Pielgrzymki z Polski trwały przez całe średniowiecze, do końca XVII wieku, potem ich natężenie zmalało.

O ogromnej roli pielgrzymek po Camino świadczą słowa Johanna Wolfganga von Goethe, który pisał, iż "drogi św. Jakuba ukształtowały Europę". Po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło i dopiero od końca lat 80. XX wieku, szlak znowu zaczął przyciągać coraz większą liczbę pielgrzymów z całego świata.

Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Droga św. Jakuba została ogłoszona pierwszym Europejski Szlakiem Kulturowym Rady Europy w październiku 1987 r. oraz wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r.

Apel spotkał się z szerokim odzewem w Europie. Rekonstrukcja Szlaku rozpoczęta w 1986 r. trwa w wielu krajach nadal.

W poniedziałek 15 września 2008 roku został zainaugurowany Opolski odcinek Drogi św. Jakuba, który biegnie od Góry Św. Anny przez Opole, Czarnowąsy, Mikolin, Skorogoszcz, Wronów – do Brzegu.
Gmina Lewin Brzeski we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Turystyki "W Drodze" z siedzibą w Skorogoszczy i Fundacją 'Wioska Franciszkańska' odnowiła i oznakowała symbolem muszli Jakubowej teren szlaku biegnący wzdłuż Nysy.



<center>Figurka św. Jakuba z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy.

Św. Jakub trzyma swoje atrybuty: w lewej ręce model kościoła z dwiema wieżami, w prawej natomiast długą laskę pielgrzyma. Torba na długim
pasie przewieszonym przez ramię, to niezbędny przedmiot dla podróżnika, który świadczy o pielgrzymowaniu Jakuba.</center>



Arrow Charakter pielgrzymowania Drogą św. Jakuba

W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w budynkach parafialnych, gospodarstwach agroturystycznych czy schroniskach młodzieżowych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Pią 1:27, 26 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 1:42, 26 Wrz 2008    Temat postu:

Arrow Na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Turystyki "W drodze" [link widoczny dla zalogowanych] pojawiła się informacja o Drodze Św. Jakuba (Via Regia) -> [link widoczny dla zalogowanych]. Znajdziecie tam także zdjęcia z otwarcia Drogi Św. Jakuba na Śląsku Opolskim, które miało miejsce 15 września 2008 r. w Mikolinie.


Arrow Zachęcam do pobrania przewodnika pielgrzyma, który opisuje trasę Drogi Św. Jakuba "Via Regia" przez Śląsk Opolski (Góra Św. Anny - Opole - Brzeg), link do pobrania w pliku pdf ze strony Stowarzyszenia "W drodze" -> [link widoczny dla zalogowanych].
Idea W przewodniku znajdziecie obszerne fragmenty o fragmencie Drogi od Mikolina, poprzez Skorogoszcz, aż do Wronowa.. Zachęcam do lektury i poznawania naszej okolicy !!! Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Nie 13:52, 16 Lis 2008    Temat postu:

Artykuł z 4 numeru Wiadomości Lewińskich (jesień 2008)

Cytat:
Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba, nazywana często po hiszpańsku Camino de Santiago – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela położonej w północno−zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, oraz żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad 1000 lat, Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy, ciało św. Jakuba zostało przewiezione łodzią do północnej Hiszpanii, gdzie zostało pochowane w miejscu, w którym dziś istnieje miasto Santiago de Compostela. Rozkwit szlaku nastąpił po wizycie Papieża Jana Pawła II, który w Santiago był dwukrotnie, a raz nawet przeszedł odcinek Camino Frances. To po jego wizycie w 1982 roku rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę, o znaczeniu historycznym i kulturowym dla kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pielgrzymkowych. Droga św. Jakuba została ogłoszona pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym Rady Europy w październiku 1987 r. oraz wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r.

W Polsce Szlak św. Jakuba tez ma juz swoją tradycję możemy pielgrzymować po Dolnośląskiej Drodze św. Jakuba, Wielkopolskiej Drodze, Camino Polaco (droga Polska), Camino del Norte (droga północna), po Małopolskiej Drodze św. Jakuba i Via Regia. To właśnie dawna Via Regia przebiega przez tereny naszej gminy, Pierwszy jej odcinek, staraniem Fundacji Wioska Franciszkańska został odnowiony latem 2006 roku. Prowadzi on z Brzegu przez Oławę, Wrocław, Środę Śl., Legnicę, Legnickie Pole, Złotoryję, Lwówek i Lubań do Zgorzelca. Jego kontynuacją jest Ekumeniczna Droga Pątnicza przez Saksonię i Turyngię. Obecnie zostały zakończone prace nad przedłużeniem szlaku na terenie Opolszczyzny biegnie on od Góry Świętej Anny przez Opole – do Brzegu. Przez naszą Gminę szlak biegnie od Mikolina przez Skorogoszcz, Wronów i łączy się ze się w Brzegu z Dolnośląską odnogą Drogi św. Jakuba. Gmina Lewin Brzeski we współpracy z Stowarzyszeniem Miłośników Turystyki w Drodze z siedziba w Skorogoszczy i Fundacją Wioska Franciszkańska odnowiła i oznakowała symbolem muszli Jakubowej teren szlaku biegnący wzdłuż Nysy od Mikolina przez Skorogoszcz i dalej w kierunku Wronowa i Różyny. Dzięki ich staraniom 15 września odbyła się uroczysta inauguracja Opolskiego odcinka Drogi św. Jakuba zapoczątkowana przejściem przez fragment szlaku z Mikolina do Skorogoszczy. Następnie w kościele św. Jakuba w Skorogoszczy odbyła się msza św. z udziałem Burmistrza Lewina Brzeskiego Pani Anny Twardowskiej, zastępcy Pana Leszka Pakuły, prezesa stowarzyszenia „w Drodze” Pana Krzysztofa Tomczaka prezesa Fundacji Wioska Franciszkańska Pana Emila Mendyka oraz wielu innych zaproszonych gości. Po mszy miała miejsce dyskusja plenerowa w zaprzyjaźnionej stadninie koni wyścigowych w Skorogoszczy. Cieszymy się bardzo, że część szlaku biegnie przez naszą gminę i dziękujemy wszystkim, którzy czynnie przyczynili się, aby dawna Via Regia stała się na powrót Europejską Drogą Kultury.

Kolejnym etapem będzie odtworzenie „odnogi” szlaku biegnącego wzdłuż rzeki Nysy Kłodzkiej ze Skorogoszczy w kierunku miasta Nysa i czeskich gór opawskich.

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Wto 10:16, 14 Lip 2009    Temat postu:

18-19 lipca - piesza wędrówka szlakiem św. Jakuba z Dobrzenia do Skorogoszczy (nocleg) i do Brzegu.

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Nie 22:40, 19 Lip 2009    Temat postu:

Artykuł z NTO: [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Pątnicy przeszli szlakiem świętego Jakuba z Dobrzenia Wielkiego do Brzegu
Krzysztof Ogiolda; 19 lipca 2009, 16:00


Ponad 60 osób pokonało w ciągu dwóch dni 46 kilometrów.


(Krzysztof Ogiolda)

Obok pątników z Opolszczyzny i Dolnego Śląska na szlak wyruszyło także dwoje Niemców i Belg. Szli przede wszystkim po to, by popularyzować opolski fragment średniowiecznego szlaku pątniczego z Kijowa do Santiago de Compostela i przymierzyć się do pielgrzymowania do Hiszpanii w przyszłości.

W sobotę rano wychodzili z Dobrodzienia w upale, by na nocleg do parafii św. Jakuba w Skorogoszczy dotrzeć wśród burzy z piorunami i w deszczu. W niedzielę po porannej mszy św. ruszyli w stronę Brzegu.

- Zgodnie ze zwyczajem pielgrzymowania na “Via Regia” szliśmy pojedynczo lub w małych, dwu-, trzyosobowych grupkach – mówi Krzysztof Tomczak ze Skorogoszczy, uczestnik i współorganizator pielgrzymki - by modlić się razem, zastanawiać się nad sensem takiej drogi i rozmawiać o planach pójścia w przyszłości do Santiago. Zmienna pogoda wcale nam nie przeszkodziła.

Kaprysy aury nie odstraszyły też Markusa Frankena z Belgii, od kilkunastu lat pracującego w Polsce. Kiedy w kwietniu przechodził przez Pireneje do sanktuarium św. Jakuba, musiał sobie radzić z pięciostopniowym mrozem i ponad 40-stopniowym upałem.

- Ruszajac do Santiago, cierpiałem na syndrom zawodowego wypalenia – mowi Markus, z zawodu menedżer. – Z pielgrzymki wróciłem uzdrowiony. I moja droga trwa nadal. Dlatego wybrałem się też z Dobrzenia do Brzegu. Napisałem właśnie książkę o Jakubowym szlaku. We wrześniu jej polska wersja ukaże się w księgarniach.


Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Nie 22:48, 19 Lip 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Skorogoszczyk




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 302
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Nie 22:21, 14 Lut 2016    Temat postu:

Arrow Camino z Opola do Skorogoszczy. Relacja z przejścia 20-21.06.2015 - [link widoczny dla zalogowanych]

Ostatnio zmieniony przez Skorogoszczyk dnia Nie 22:21, 14 Lut 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.SKOROGOSZCZ.fora.pl Strona Główna -> Sprawy Skorogoszczy <-- <<--- <<<----
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin